USG tarczycy jest jednym z najważniejszych badań w endokrynologii

Badania USG tarczycy wykonuję w gabinecie przy ul. Asnyka 9/1 w Gdańsku-Oliwie. Rejestracja na USG tarczycy odbywa się telefonicznie (tel. 727 9441) lub on-line, w ten sam sposób, jak rejestracja na wizytę.

Badania wykonywane są wysokiej klasy aparatem Toshiba Aplio 300.

W trakcie badania oceniana jest jej wielkość, cechy charakterystyczne tj. echogeniczność lub unaczynienie. Odnotowywana jest obecność guzków lub innych zmian ogniskowych. Jak przygotowywany jest opis badania USG?

Każda zmiana w tarczycy jest dokładnie opisywana (jej położenie, wielkość, struktura, unaczynienie i ...

Więcej →

Jak diagnozowane są guzki tarczycy?

Pierwszym krokiem po stwierdzeniu obecności guzka jest badanie lekarskie, w trakcie którego ocenia się twardość i ruchomość guzka, czy guzek jest pojedynczy, jaka jest wielkość i konsystencja tarczycy. Odnotowywana jest ponadto obecność objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy. U większości pacjentów zostanie także oznaczone stężenie TSH we krwi. Na podstawie badania lekarskiego i wyniku TSH zwykle nie można określić czy guzki tarczycy spowodowane są przez nowotwór złośliwy, dlatego stosuje się bardziej wyspecjalizowane badania, tj. USG tarczycy i biopsja ...

Więcej →

Skąd biorą się guzki tarczycy?

Guzki tarczycy występują bardzo często, jednak nie wiadomo dokładnie dlaczego powstają. U co drugiej osoby w wieku do 60 lat można stwierdzić guzki tarczycy w trakcie badania lekarskiego lub badań radiologicznych. Na szczęście ponad 90% tych guzków ma charakter łagodny. Ich występowanie może być związane z niedoborem jodu lub przewlekłym zapaleniem tarczycy typu Hashimoto.

Więcej →

Co powodują guzki tarczycy?

Najczęściej guzki tarczycy nie powodują żadnych objawów. Wykrywane są dość często przypadkowo podczas rutynowego badania lekarskiego lub w trakcie badań radiologicznych tj. tomografia komputerowa lub USG szyi wykonywanych z powodu innego niż problem z tarczycą. Zdarza się też, że to sam pacjent zauważa zgrubienie na szyi podczas np. przeglądania się w lustrze, zapinania kołnierzyka lub zakładania naszyjnika. Czasami guzki wykrywane są podczas poszukiwania przyczyny nadczynności lub niedoczynności tarczycy, większość jednak guzków nie powoduje zaburzeń funkcji tego gruczołu. Guzki tarczycy mogą ...

Więcej →
Page 1 of 3 123